• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/A-Artibir-Gayrimenkul-De%C4%9Ferleme-A%C5%9E/463020923770884?sk=info&tab=page_info
  • https://twitter.com/aartibir
       
       
 
ARAZİ, ARSA DEĞERLEME
MAKİNE DEĞERLEME
İNŞAAT DEĞERLEME
MESKEN DEĞERLEME
FABRİKA DEĞERLEME
Etkinlik Takvim

TAPU TERİMLERİ - D      

TAPU TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

DAMGA VERGİSİ

488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli(1) sayılı tabloda belirtilen tapu işlemlerinden tahsil edilen vergidir.

DEĞİŞİKLİK

Tapu sicilinde başlangıçta doğru olarak yazılmış bir kaydın sonradan vuku bulan olaylar ile anlam ve önemini yitirmiş veya kapsamında farklılık olması halinde malik veya hak sahibinin talebi ile sicildeki kaydın gerçeği yansıtır hale getirilmesidir.

DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ

Kadastro paftasında değişiklik yapılmasını gerektiren ayırma, birleştirme, cins değişikliği gibi tapu fen işlemlerine değişiklik işlemleri denir.

DERECE

İpoteğin tescil edildiği sıralama, ipoteklerin bir birine üstünlüğü tarih ve yevmiye numaralarına göre değil, tapu kütüğünde işgal ettiği derece ve sıraya göre belirlenir. İpoteklerin değer haklara üstünlüğü ise tarih ve yevmiye numarasına göre belirlenmektedir. Bkz. İpotek derecesi.

DEVLETİN SORUMLULUĞU

Medeni kanunun 1007. maddesi uyarınca, tapu sicilinin tutulmasından kaynaklanan zararlardan kusursuz dahi olsa Devletin sorumlu olması demektir. Sicil tutan tapı memuru ise ancak kusurlu olması halinde ve kusuru oranında sorumludur.

DEVRE MÜLK

Mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı veya bağımsız bölümün ortak maliklerinden her biri lehine bu yapı veya bağımsız bölümden yılın belli dönemlerinde (devreler halinde) müşterek mülkiyet payına bağlı olarak yararlanılmak üzere kurulan bir ittifaktır.

DEVRE TATİL

 Mülkiyet payına bağlı olmayarak genelde turizm bölgelerinde belli tarihlerde tatil yapma hakkıdır. Her bir devre  aynı tarihlerde aynı şehir veya ülkelerde kullanılabilmektedir. Bu hakkın tapu sicili ile ilgisi yoktur, aynı bir hak olmayıp şahsi bir haktır.

DÖNER SERMAYE ÜCRETİ

TKGM, Döner sermayesi İşletmesi hesabına, tapu işlemlerinden tahsil edilen tutan her yılbaşına döner sermaye yönetim kurulunca yeniden belirlenen ücrettir.

DÜZELTME

Tapu kütüğüne yanlış yazılmış bir kaydın belgelerine uygun olarak düzeltilmesi işleridir.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.776518.8518
Euro20.436820.5187
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret265570