• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/A-Artibir-Gayrimenkul-De%C4%9Ferleme-A%C5%9E/463020923770884?sk=info&tab=page_info
  • https://twitter.com/aartibir
       
       
 
ARAZİ, ARSA DEĞERLEME
MAKİNE DEĞERLEME
İNŞAAT DEĞERLEME
MESKEN DEĞERLEME
FABRİKA DEĞERLEME
Etkinlik Takvim

TAPU TERİMLERİ - G      

TAPU TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

GAİPLİK KARARI

Bir kimsenin ölümüne kesin gözüyle bakılacak durumda olmamakla beraber, ölüm tehlikesi içinde kaybolmuş veya kendisinden uzun süredir haber alınamamışsa mirasçılarının talebi üzerine mahkemece verilen ve kaybolan kişiyi ölmüş sayan karardır. Gaiplik kararı üzerine veraset senedi alınarak, mirasın intikali yapılabilir.

GAYRİMENKUL

Arazi, arsa, bağımsız bölüm gibi bir yerden bir yere taşınamayan, yerinde sabit duran şeylerdir. Bu nedenle taşınmaz mal da denmektedir. Gayrimenkul kayıtları kadastro gören yerlerde tapu sicilinde, kadastro görmeyen yerlerde zabit defterlerinde tutulmaktadır. Tapusu olmayan gayrimenkullerin devri ziyetlik hükümlerine göre harici senet veya noterde yapılmaktadır.

GECEKONDU

İmar yapı işlerini düzenleyen mevzuata ve genel hükümlere bağlı kalınmaksızın, kendisine ait olmayan arazi veya arsalar üzerinde sahibinin rızası alınmadan yapılan izinsiz yapı demektir.

GEÇİCİ ŞERH

Yapılacak olan bir tapu işleminde ayni hakkını ispat veya eksik  belgesini tamamlanması için ilgisine süre verilerek  mevcut hakları tehlikeli bir gelecekten kurtarma düşüncesine dayanan bir  hukuki  müessesedir.

GENELGE

Ülke çapında bir sorunu gidermek ve müdürlükleri aydınlatmak amacıyla merkezi idare tarafından bir sıraya göre yayınlanan genel emirlerdir. Tapu ve kadastro Genel Müdürlüğü, 3045 sayılı kuruluş kanunun 28. maddesindeki düzenleme görev ve yetkisine istinaden bağlı birimlerinin sorunlarını genelgelerle çözmeye çalışmaktır. Genelgeler yönetmelik, tüzük ve kanunlara aykırı olamaz. Bölge müdürlüklerinin de genelge yayınlama yetkisi vardır.

GERÇEK KİŞİ

İnsanlardır.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.776518.8518
Euro20.436820.5187
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret265570