• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/A-Artibir-Gayrimenkul-De%C4%9Ferleme-A%C5%9E/463020923770884?sk=info&tab=page_info
  • https://twitter.com/aartibir
       
       
 
ARAZİ, ARSA DEĞERLEME
MAKİNE DEĞERLEME
İNŞAAT DEĞERLEME
MESKEN DEĞERLEME
FABRİKA DEĞERLEME
Etkinlik Takvim

TAPU TERİMLERİ - F      

TAPU TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

FBK.

İpoteklerin tescilinde kullanılan fekki (terkin) bildirinceye kadar anlamına gelen kısaltmadır. Alacaklının terkin işlemi üzerine ipotek sicilden terkin edilir. Üç ay bir yıl gibi süreli ipoteklerde sürenin bitiminde ipotek müdürlükçe kendiliğinden terkin edilmemekte yine alacaklının talebi aranmaktadır.

FEK

Terkin, fek etmek: Terkin etmek.

FERAGAT

Vazgeçme, Bir haktan bedelli veya bedelsiz vazgeçme.

FERAĞ VERME

Gayrimenkul malikinin mülkiyet hakkını devretmek veya üzerinde başkası lehine bir hak kurmak amacıyla tapu sicil müdürlüğüne gelip, düzenlenen resmi senedi imzalayarak başkası lehine tescilini istemesi eylemidir. Buna ferağ takriri de denmektedir.

FERAİZ

İlk medeni kanunun yürürlüğe girdiği 1926 yılından önce ülkemizde uygulanan mecelle isimli kanunun miras hükümleri. Fersizde taşınmaz  malın tarla, bağ, bahçe, ev gibi vasfına göre kızların ve erkeklerin alacağı miras payları farklıdır.Genelde kızlar yarım, erkekler tam pay alır.

FİİL EHLİYETİ

Kendi fiiliyle hak edinilebilme ve borç altına gerebilme yeterliliğidir(MK.9.)Bunun için ayırt etme gücüne sahip ve ergin olmak gerekir.

FİNANSAL KİRALAMA

Kiralayanın, kiracının talebi ve secimi üzerine üçüncü kişiden satın aldığı veya başka suretle temin ettiği bir malın zilyetliğini, her türlü faydayı sağlamak üzere ve belli feshedilmemek şartı ile kira bedeli karşılığında, kiracıya bırakmasıdır.

FOTOĞRAMETRİK HARİTA

Uçak veya uydu ile çekilen fotoğrafların kıymetlendirilmesi sonucu oluşan, arazinin eğimini (eşyükseklik eğrilerini)de gösteren haritalardır.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79217.8233
Euro9.29239.3296
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret190444