• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/A-Artibir-Gayrimenkul-De%C4%9Ferleme-A%C5%9E/463020923770884?sk=info&tab=page_info
  • https://twitter.com/aartibir
       
       
 
ARAZİ, ARSA DEĞERLEME
MAKİNE DEĞERLEME
İNŞAAT DEĞERLEME
MESKEN DEĞERLEME
FABRİKA DEĞERLEME
Etkinlik Takvim

TAPU TERİMLERİ - P      

TAPU TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

PAFTA

Arazilerin teknik usullere göre ölçülüp belli oranda küçültülerek bir altlığa çizilmiş haritasıdır. Pafta asılları Genel Müdürlüğünün izni olmadıkça daire dışına çıkarılamaz.(B.Ö.H.Y.Y.106) Ancak gerektiğinde yeniden çizilebilir. (B.Ö.H.Y.Y.103)

PARSEL

Sınırları haritada belli edilmiş arazi parçasıdır. Bu harita kadastro haritası ise kadastro parseli, imar haritası ise imar parseli adı verilmektedir.

PARSELASYON

İmar parselleri oluşturmak amacıyla, parseller içerisinde yol, meydan, yeşil alan, park, otopark vb. kamu hizmetlerine ayrılan yerlerden herhangi birini veya birkaçının kapsayacak şekilde yapılan taşınmaz malları ayırma işlemidir.

PAY TEMLİKİ

İştirak halinde kayıtlı taşınmaz mallarda iştirakçilerden (mirasçılardan)
Birinin henüz belirli olmayan payını bir diğer mirasçıya satış ve bağış yoluyla devretmesidir.

PAYLAŞMALI MAL AYRILIĞI

Eşler arasında bu yönde bir sözleşmenin  imzalanmasından sonra edinilmiş olup, ailenin ortak kullanım ve yararlanmasına özgülenmiş mallar ile ailenin ekonomik değerlerin, mal rejiminidir.(MK.250)

PAYLI MÜLKİYET

Müşterek mülkiyet, birden çok kişinin bir şeye(mala)payları belli bir şekilde sahip olmalarıdır. Bkz. Müşterek mülkiyet.

PLAN

Belli bir yerin bir ölçekle kuşbaşı çizimidir. Medeni kanunun 719. maddesi anlamında / “tapu planı/”, bkz. Tapu planı, tapu haritası.

POLİGON

Nirengi ağına dayalı olarak arazide tesis edilen ve harita yapımında kullanılan, önceden bulundukları yerler hesaplanmış olan ikinci derecede yer kontrol noktalarıdır.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.255616.3208
Euro17.353817.4234
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret245047