• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/A-Artibir-Gayrimenkul-De%C4%9Ferleme-A%C5%9E/463020923770884?sk=info&tab=page_info
  • https://twitter.com/aartibir
       
       
 
ARAZİ, ARSA DEĞERLEME
MAKİNE DEĞERLEME
İNŞAAT DEĞERLEME
MESKEN DEĞERLEME
FABRİKA DEĞERLEME
Etkinlik Takvim

CİNS VE TAPU OLMAYAN BİNA DEĞEREME

CİNS DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMAMIŞ VE TAPUYA TESCİL EDİLMEMİŞ ARSA ÜZERİNDEKİ BİNANIN TAMAMININ DEĞERLEMESİNİN YAPILMASI    HALİNDE NELER YAPILIR ?
* Parselin yerinin doğruluğu kadastral paftalardan tespit edilmesi sonrası arsa üzerinde yer alan binanın yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığı araştırılacak; yapı kullanma izin belgesi olmayıp ancak yapı ruhsatı olan binanın mevcut halinin yapı ruhsatına ve tasdikli mimari projesine uygun olup olmadığı incelenecek ve bu husus raporda açıkça belirtilecektir. Yapı tatil tutanağı, yıkım kararı, para cezasına dair encümen kararı alınıp alınmadığı sorgulanacaktır. Yukarıdaki yaptırımlar uygulanmış ise bunun içeriği araştırılacak, yapı ruhsatına ve tasdikli mimari projesine aykırılığın giderilip giderilmeyeceği hakkında raporda görüşe yer verilecektir.
 
*  Yapı ruhsatına ve tasdikli mimari projesine aykırılık giderilebilir ise, mevcut durum değeri ve yasal durum değeri,
* Yapı ruhsatına ve tasdikli mimari projesine aykırılık giderilmeyecek durumda ise sadece onaylı projesine göre yasal durum değeri raporda belirtilecektir.
* Yapı tatil tutanağı, yıkım kararı ya da imar para cezası uygulanmamış ise yine yukarıdaki hususlar dahilinde taşınmaza değer verilecektir.
* Binanın yapı ruhsatı yok ise; Yapının mevcut imar koşullarını sağlayıp sağlamadığı tetkik edilecek, sağlıyor ise yasal durum değeri olarak arsa değeri, mevcut durum değeri olarak ise arsa+bina değeri verilecektir. Yapı mevcut imar koşullarına uygun değil ise yapı değerleme dışında tutulacak, sadece arsa için güncel imar durumu göz önüne alınarak değerleme yapılacaktır. Taşınmazın tamamı ya da belirli bir hissesi tapuda Bankamız üzerine kayıtlı ise, bunun yanı sıra ekspertiz talep yazısında özelikle istenmesi halinde taşınmaza bilgi amaçlı olarak mevcut durum değeri de verilecektir.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79217.8233
Euro9.29239.3296
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret190444